Zajęcia dydaktyczne
W Małych Śmieszkach codziennie prowadzone są zajęcia dydaktyczne, zgodne z podstawą programową wychowania przedszkolnego. Mają one na celu aktywizować dzieci do działania oraz stymulować wszystkie sfery rozwojowe.
Celem zajęć dydaktycznych jest stworzenie możliwości wszechstronnego poznawania świata przez naszych Śmieszków. Rozwijana jest inteligencja logiczno-matematyczna; inteligencja wizualno-przestrzenna; inteligencja językowa; inteligencja muzyczna; inteligencja przyrodnicza. Poprzez zabawy dydaktyczne dzieci mają możliwość wyzwalania swoich naturalnych zdolności, predyspozycji oraz odkrywania nowych fascynujących zagadnień.
Podczas zajęć stosujemy RÓŻNORODNE, INNOWACYJNE METODY NAUCZANIA oraz formy pracy, dzięki którym możemy rozbudzić w dzieciach twórcze myślenie, pamięć, a w szczególności wyobraźnię. KAŻDY DZIEŃ W PRZEDSZKOLU „MAŁE ŚMIESZKI” JEST WIELKĄ PRZYGODĄ.
Glottodydaktyka
Glottodydaktyka to stworzona przez prof. Rocławskiego metoda, która przygotowuje dzieci do nauki czytania i pisania. Opiera się ona w dużej mierze na zabawie dydaktycznej z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych takich jak ruchomy alfabet gloottodydakyczny czy dywan glotto. Pozwala ona na osiągnięcie dużych i trwałych efektów w trudnej dla dziecka nauce czytania i pisania.
Zajęcia sensoryczne (codziennie)
Sensoplastyka oraz zabawy sensoryczne nie tylko są dopełnieniem zajęć dydaktycznych ale także poprzez celowe dobieranie różnorodnych struktur rozwijają sensoryke oraz motorykę małą. Poznajemy świat zmysłami dlatego też naszym zadaniem jest na nie oddziaływać i sprawiać aby rozwój poznawczy był kompletny.
Native Speaker w ciągu dnia!
Zajęcia z języka angielskiego + Metoda zanurzenia się w języku (codziennie)
Dzieci w naszym przedszkolu mają kontakt z językiem angielskim nie tylko w trakcie zajęć językowych, ale również podczas pozostałych aktywności w ciągu dnia. Jedną z metod jaką stosujemy w nauczaniu języka angielskiego jest metoda „zanurzenie się w języku”. Polega ona na wprowadzaniu dziecka w świat języka obcego w trakcie naturalnego funkcjonowania, swobodnych zabaw i wszystkich aktywności. Dzięki temu dzieci poznają język intuicyjnie oraz sytuacyjnie. Stały kontakt z nauczycielem anglojęzycznym pozwala rozwijać u dzieci umiejętność swobodnego mówienia w języku obcym oraz rozumienia ze słuchu.
Zajęcia z języka hiszpańskiego (2x w tygodniu)
W naszym przedszkolu prowadzimy zajęcia dla Śmieszków z drugiego najpopularniejszego języka na świecie – hiszpańskiego. Zajęcia prowadzone są dwa razy w tygodniu. Język hiszpański dla dzieci prowadzony jest w poprzez zabawę, śpiewanie oraz taniec, dzięki czemu Śmieszki mogą szybciej i lepiej przyswajać nowe słówka, wyrażenia i gramatykę. Zajęcia z hiszpańskiego odbywają się w oddzielnych grupach – zależnie od poziomu zaawansowania dzieci. Dzięki temu efekty nauki są bardziej efektywne. Na lekcjach nie brakuje śmiechu i ciekawych, angażujących zabaw. 🙂
Logopedia
Profilaktyka logopedyczna ma na celu usprawnianie narządów mowy Naszych Śmieszków, między innymi pionizację języka, wzmacnianie mięśni policzków i warg, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia percepcji słuchowej. Co więcej dbanie o prawidłowy rozwój koordynacji słuchowo-ruchowej oraz wzrokowo-ruchowej, motoryki małej i dużej, które bezpośrednio wspierają rozwój mowy naszych Przedszkolaków 🙂
Nowoczesna korektywa
Najbardziej wszechstronne zajęcia nazwane Nowoczesną Korektywą, zawierające elementy gimnastyki korekcyjnej, gimnastyki sportowej, zajęć integracji sensorycznej oraz treningu motorycznego. Wszystko po to aby poprzez różne bodźce przyspieszyć rozwój motoryczny dzieci. Na zajęciach dzieci uczą się poprzez zabawę wykonywać takie elementy jak przewroty w przód, stanie na rękach i inne gimnastyczne akrobacje oraz przede wszystkim wzmacniają mięśnie odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy ciała, w końcu w zdrowym ciele zdrowy duch 🙂
INNOWACYJNA, INTERAKTYWNA POMOC „MAGICZNY DYWAN”
Magiczny Dywan jest naszą nowoczesną i interaktywną pomocą dedykowaną do ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych oraz quizów. Zabawa i nauka z jej wykorzystaniem rozwija u dzieci motorykę dużą, koordynację wzrokowo-ruchową, spostrzegawczość, szybkość reakcji oraz myślenie przycztynowo skutkowe.
Rytmika
Nauczyciel rytmiki uczy Małe Śmieszki poznawania cech dźwięków – wysokości, czasu trwania, rytmu i tempa. Dzięki zajęciom z rytmiki dzieci uczą się nazywać dźwięki niskie i wysokie, ciche i głośne, wolne i szybkie. Zajęcia mają wpływ na zdolności muzyczne dzieci i na ich sprawność fizyczną oraz umysłową. Śmieszki uczą się piosenek, układów tanecznych, zyskują umiejętność pracy w grupie, grają na prostych instrumentach muzycznych oraz mają kontakt z muzyką na żywo. Ekspresja muzyczna oraz ruchowa odgrywają znaczną rolę w rozwoju dziecka dlatego też dbamy o ich aktywizacje.
Kącik małego kucharza!
Dbając o zdrowe żywienie naszych przedszkolaków, w ramach warsztatów kucharskich nasze Śmieszki zamieniają się w kucharzy. Przy pomocy swoich pań wykonują zdrowe przekąski i posiłki, które potem chętnie zjadają i częstują wszystkich dookoła. Nawet największe niejadki z uśmiechem zjadają swoje potrawy 😃
Laboratorium chemiczne
Podczas każdych zajęć dzieci samodzielnie przeprowadzają szereg efektownych eksperymentów związanych z konkretną tematyką zaplanowaną na dane spotkanie. Są to m.in. warsztaty takie jak: Powietrzna przygoda, Chemia w naszej kuchni czy Żarłoczne roztwory.
Dzieci zachwycone są efektownymi, zapierającymi dech w piersi eksperymentami. A co najważniejsze, Śmieszki mają możliwość tworzyć własne eksperymenty. Na zajęciach zawsze jest trochę ognia, mnóstwo piany, roztwory, giga kolby, powietrzna armata i inne. Każde nasze warsztaty związane są z innym tematem z zakresu nauk przyrodniczych: chemii, fizyki, biologii. Podczas każdych zajęć dzieci przeprowadzają po kilka eksperymentów pozwalających zbadać i zrozumieć omawiane zjawiska.
ATRAKCJA MIESIĄCA „WOW”
Co miesiąc w Małych Śmieszkach odbywają się atrakcje miesiąca „WOW”.
Mają one na celu zachwycić Naszych Przedszkolaków, pobudzić ciekawość świata oraz kreatywność. Przy okazji dobrej zabawy oczywiście zawsze jest aspekt edukacyjny. Nauka poprzez zabawę to jedna z naszych głównych metod. Dbamy o to żeby program atrakcji był jak najbardziej urozmaicony.
Gościliśmy już: Pana Poetę, alpaki, planetarium, odbyły się koncerty, teatrzyki, podróż do Afryki, dogoterapia, pokaz iluzji oraz wiele innych. Świat jest pełen fascynacji i Małe Śmieszki dobrze o tym wiedzą 😀
WYCIECZKI
Przedszkole Małe Śmieszki to nie tylko miesjce fascynujących zajęć ale również wycieczek.
NOCOWANKI
Co jakiś czas w naszym Przedszkolu odbywają się Wielkie Nocowanki dla Śmieszków. Imprezy zaczynają się późnym popołudniem, a kończą nad samym ranem. Każda jest wyjątkowa i o innej tematyce. Przeżyliśmy już między innymi niezapomnianą Dyniową, Piracką, Mikołajkową oraz Detektywistyczną Nocowanke. Były wypełnione wieloma atrakcjami związanymi z tematem przewodnim. Jako piraci poszukiwaliśmy zaginionego statku, jako detektywi musieliśmy rozwiązać tajemnice, a jako pomocnicy Mikołaja musieliśmy zrobić dla niego pierniki!
Dzieci dzięki Nocowanką mają okazję na naukę samodzielności, spędzają czas ze swoimi koleżankami oraz kolegami, a przy tym świetnie się bawią i rozwijają. Rodzice zaś uwielbiają nocowanki za czas wygospodarowamy tylko dla siebie 🙂
Psycholog
W Małych Śmieszkach na co dzień dostępny jest psycholog, który w razie potrzeby służy swoją wiedzą, pomocą oraz poradą. Dodatkowo prowadzi on obserwacje dzieci i czuwa nad poprawnym rozwojem emocjonalnym naszych przedszkolaków.
Pedagog specjalny
Pedagog specjalny w przedszkolu wspomaga wszechstronny rozwój i funkcjonowanie dziecka niepełnosprawnego w grupie rówieśniczej, prowadzi zajęcia indywidualne w oparciu o Indywidualny Program Edukacyjno- Terapeutyczny oraz bierze udział z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych w zajęciach z całą grupą. Pedagog specjalny nawiązuje współpracę z rodzicami mającą na celu udzielanie informacji o rozwoju dziecka, a także wspieranie rodziców w postępowaniu z dzieckiem, doradzanie lub po prostu wysłuchanie rodzica. Zajęcia indywidualne z pedagogiem specjalnym opierają się na stymulowaniu funkcji prawidłowo rozwijających się, a przede wszystkim na rozwijaniu sprawności w zaburzonych sferach funkcjonowania dziecka. Zajęcia korekcyjno- kompensacyjne są dostosowane do indywidualnych predyspozycji, możliwości i ograniczeń dzieci.
Indywidualne zajęcia logopedyczne
Przeprowadzenie badań przesiewowych oraz wstępna kwalifikacja dzieci na terapię logopedyczną, usuwanie zakłóceń i zaburzeń komunikacji językowej; pomoc w przezwyciężaniu trudności związanych z mówieniem i rozumieniem mowy; prowadzenie ćwiczeń kształtujących prawidłową mowę. Misją każdego logopedy jest prowadzenie ćwiczeń w taki sposób, aby dziecko chętnie z nim współpracowało, a terapia przynosiła jak najlepsze efekty. W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym ćwiczenia przybierają formę zabawy, są dopasowane do zainteresowań i możliwości konkretnego dziecka. Na zajęciach prowadzone są ćwiczenia, które mają na celu:
- usprawnianie motoryki aparatu artykulacyjnego (m.in. języka, warg, żuchwy),
- kształtowanie prawidłowego toru oddechowego,
- wydłużanie fazy wydechowej,
- kształtowanie prawidłowych czynności fizjologicznych w obrębie aparatu mowy (tj. połykanie, żucie, odgryzanie),
- rozwijanie słuchu fonematycznego,
- wzbogacanie słownictwa,
- rozwijanie mowy opowieściowej,
- rozwijanie umiejętności budowania dłuższych wypowiedzi,
- rozwijanie umiejętności rozumienia wypowiedzi słownych,
- uzyskanie prawidłowej artykulacji poszczególnych głosek.